RSS

The new iPad zkušenosti

15 dub

Recenzí na nový iPad je na webu docela dost, já se na něj podívám z pohledu neználka, takového neználka, který dosud nepoužíval prostředí iOS. Nebudu se tedy zabývat vychytávkami systému, ale zaměřím se na to co mě u iOS vadí. Nejsem žádný ajťák, ani geek, proto budou možná některé termíny nepřesné. Znám prostředí starých Windows Mobile, na mobilu používám Android.

Myslím si, že tablet nepotřebujete. Je to spíše jen hračička a musím souhlasit s Radkem Hulánem, že notebook je lepší, pokud potřebujete mít svoji kancelář a nejen ji s sebou. Tablet jsem vybíral už docela dlouho. Když jsme byli v létě v USA říkal jsem si, že bych si dvojku koupil tam. Lákavější byla především cena. Nicméně, když bych si musel koupit jinou nabíječku, představil si problematičtější záruku, tak jsem vybíral dál. Po tabletu jsem chtěl mimo jiné aby měl alespoň obstojný foťák a ten rozhodně dvojka neměla s tím, že chci tablet používat především na web, sociální sítě, fotky, filmy, hudbu, čtení, spíše článků, knížky moc nečtu, a okrajově na hry.

Opravdu nejsem skalní zastánce Androidu, tak mi bylo lhostejné pod jakým systémem poběží, ale iOS mě skutečně lákalo vyzkoušet. Když vyšel The New iPad, všichni se rozplývali nad jeho displejem, že prý jsou na něm nádherné fotky apod. . Informace o přehřívání mě pak zase naopak od koupě odrazovaly. Šel jsem se na oba iPady podívat, srovnat si je a osahat. Když vedle sebe položíte starý a nový iPad, na první pohled změnu příliš nepoznáte. Jakmile však otevřete web, já jsem zkoušel idnes.cz, ihned poznáte rozdíl v displeji. Na dvojce jsou malá písmena kostrbatá, na novém jsou jak od malíře, žádné kostrbaté hrany, žádné neostrosti. Tam je ten hlavní rozdíl, ve fotkách jsem rozdíl zas tak neviděl, nebo se musíte opravdu pořádně dívat, nicméně v textu je ten rozdíl poznat na první pohled. Přiznám se, že kvalita displeje byl pak hlavní důvod koupě iPadu, protože v současné době nemá konkurenci.

 

Nejvíc diskutovaný problém nového iPadu je zahřívání. Nejsem hráč graficky náročných her, tak můžu konstatovat, že jsem nepříjemné zahřívání nezaznamenal. Baterie opravdu vydrží deset hodin provozu a doba nabíjení je asi sedmihodinová.

 

iOS je docela intuitivní sytsém, takže pokud jste někdy měli v ruce smartphone určitě ho pochopíte. Systém běhá svižně, nic se neseká, někdo říká na rozdíl od Androidu…, ale na mém Nexusu S se taky nic neseká.

 

Synchronizace telefonu s PC se provádí prostřednictvím iTunes. Můžete synchronizovat hudbu, aplikace, knihy, časopisy atd. . Pokud se pokusíte synchronizovat přes iTunes nějaké soubory, které iPad standardně nepodporuje, iTunes Vám to neumožní. Jediné co šlo opravdu jednoduše byla synchronizace hudby. Hudba však neumí hrát ze složek, musíte ji mít otagovanou.

 

Pokud chcete synchronizovat fotky, iTunes umí synchronizovat jednu konkrétní složku a v ní neomezený počet vybraných podsložek. Pokud však má podsložka další podsložky, všechny vám je sesynchronizuje. Pokud jste se ztratili, ukážu příklad. V PC máte složku fotky/rok/měsíc/nějaká_událost/ a nastavíte si výchozí synchronizaci se složkou fotky a chcete si sesynchronizovat /nějakou_událost/, nezbude Vám, než sesynchronizovat celý /rok/, protože v podsložce /fotky/ už nemůžete provést výběr hlouběji jak o jeden řád. Znamená to tedy překopat systém složek v PC, anebo si vytvořit speciální složku, do které si budete kopírovat fotky určené na synchronizaci s iPadem.

 

Další podivná věc v systému iOS je práce s fotkami v iPadu a se soubory všeho druhu vůbec. Pokud vyfotíte fotku fotoaparátem, uloží se do složky fotoaparát, OK. Pokud si stáhnete fotku z webu, uloží se do složky fotoaparát, pokud si fotku stáhnete např. přes dropbox a chcete s ní pracovat dále, musíte si ji uložit do zařízení, uloží se opět do složky fotoaparát. Z ní jde pak jen smazat, nebo zkopírovat. Pokud si např. budete chtít fotky v iPadu  třídit, tak samozřejmě můžete, ale soubory v jednotlivých složkách, které vytvoříte, budou jen kopie ze složky fotoaparát. Pokud soubory vymažete ze složky fotoaparát, zmizí i z Vámi vytvořené složky.


Pokud si z Appstore stáhnete aplikaci na práci se soubory MS Office, např. Pages, půjde pracovat jen se soubory, které si stáhnete do konkrétní aplikace, ostatní aplikace na ni neuvidí. Nějaký centrální správce souborů, jak jste zvyklí z PC nebo Androidu, kde zadáte otevřít v, neexistuje stejně tak jako v aplikaci nenaleznete tlačítko procházet, abyste si mohli soubor k otevření najít kdekoliv na kartě. Práce se soubory je v iOS opravdu mizivá a opravdu mě udivují věční obdivovatelé iOS jak je skvělý. Pak se nedivím, že se jim říká ovce.


Když se chcete podívat na nějaký film, který si chcete předtím uložit do iPadu, tak opět neexistuje možnost vytvořit složku filmy a do ní je nakopírovat. Psal jsem v úvodu, že je možné filmy synchronizovat přes iTunes, to ano, ale pouze podporovaný formát, např. .avi si nepřehrajete. Přehrát jej ale není takový problém. Na Appstore si stáhnete přehrávač, který si s tím poradí, např. AVPlayerHD. Do něj pak film nakopírujete. Přes wifi, ke které je připojený váš PC i iPad. Pak otevřete webový prohlížeč, zadáte IP adresu včetně číslla portu, kterou Vám ukáže aplikace a film nakopírujete. Stejně tak jako přes wifi, lze soubory do aplikací zkopírovat přes kabel. Je to prostě zvláštní, že musíte kopírovat konkrétní soubory do konkrétních aplikací, ale když si na to zvyknete, zas takový problém to není. Stejný způsob nahrávání souborů se pak využívá i u jiných aplikací.

Na kontakty, e-mail, kalendář, můžete využít aplikace, ketré jsou již v iPadu předinstalovány. Jestliže používáte e-mail od google jednoduše se vám všechno sesynchronizuje včetně kontaktů, nicméně na mail je podle mě lepší přímo gmail aplikace, kterou můžete stáhnout v Appstore. Pokud potřebujete sesynchronizovat více kalendářů, nebo Vám něco není jasné, návod najdete na webu.


Ještě se zmíním o některých aplikacích, které používám.

  • iFiles – aplikace k alespoň nějaké práci se soubory, umí propojit cloudová úložiště, a odsud je můžete rozesílat do jednotlivých aplikací, bez ní je opravdu práce s iPadem velmi těžká.
  • Pages – aplikace na práci s dokumenty MS Office
  • Reeder – nejlepší čtečka RSS synchronizovaná s google readrem
  • gmail – Gmail jak ho znáte z desktopu
  • Pocket, dříve se jmenovala Read It Later – app pro čtení článků off-line
  • Web Albums – aplikace na práci s webovými alby Picasa
  • iPhoto – editor fotografií
  • Tweetbot – klient na Twitter
  • Weather Pro HD – předpověď počasí

Ikdyž tento článek zní negativisticky, není jeho účelem pošpinit iOS, ale jen upozornit na některé nešvary systému iOS se kterými se začátečník potká a kterými naopak Android netrpí. O nemožnosti připoji iPad k libovolnému PC a jednoduše do něj nahrát soubory, nebo absenci čtečky paměťových karet se vůbec nebudu zmiňovat, to je předmětem jiných recenzí. Po pár týdnech používání však můžu iPad jistě doporučit. Začátečníkům s iOS pak pomůže vyhledávač  a známí, kteří iOS znají. V mém případě mi nejvíce poradili @jiratoxx, @jarada a @tvrabec, a užitečné weby jako například www.jablickar.cz a www.muj-ipad.cz .

 

 

Uživatelské recenze:

 

mobilmania   jablíčkář   smartmania   mobilenet   technet


Pokud je něco v článku špatně uvedeno, vyjádřete se prosím v diskuzi.

Reklamy
 
Napsat komentář

Zasláno on 15.4.2012 v internet

 

Vlastnosti: , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: